Κυριακή 18 Μαΐου 2014

Εξάστερη ομάδα του λαού!

Η Μακάμπι επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης. Η ομάδα του λαού με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράις νίκησε στην παράταση το μεγάλο φαβορί, Ρεάλ Μαδρίτης, με 98-86 και κατέκτησε τη φετινή Ευρωλίγκα φτάνοντας έτσι τον Παναθηναικό ο οποίος έχει 6, ενώ η Ρεάλ έμεινε στις 8.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με την Μακάμπι να επιβάλει το δικό της ρυθμό. Αν μάλιστα ο Ράις δεν είχε χάσει το τελευταίο σουτ στην κανονική περίοδο, τότε το... πανηγύρι θα είχε αρχίσει νωρίτερα. Πήρε όμως τη δική του ρεβάνς στην παράταση και οδήγησε την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στη νίκη!

Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης κατέκτησε την Ευρωλίγκα έχοντας 9 πόντους σε ισάριθμα λεπτά συμμετοχής (αποβλήθηκε με 5 φάουλ) έχοντας 1/1 βολή και 4/8 δίποντα ενώ πήρε 3 ριμπάουντ και έδωσε 1 ασίστ. Ο χαμένος του τελικού Γιάννης Μπουρούσης είχε 12 πόντους σε 33' με 6/6 βολές, 3/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα, πήρε 9 ριμπάουντ και μοίρασε στους αντιπάλους του 4 κοψίματα