powered by Agones.gr - livescore

Τρίτη 17 Ιουνίου 2014

Μπήκε με το δεξί το Βέλγιο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η διοργάνωση για το αγχωμένο Βέλγιο, αφού κέρδισε την ομάδα της Αλγερίας με 2-1.

Η πολύ ταλαντούχα ομάδα του Βελγίου ξεκίνησε με νίκη με 2-1 επί της Αλγερίας τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ. Στο πρώτο ημίχρονο οι Βέλγοι είχαν την κατοχή χωρίς όμως να βρουν ρυθμό και χωρίς να κάνουν αξιόλογες φάσεις, ενώ οι Αλγερινοί προσπαθούσαν σε κάποια αντεπίθεση να απειλήσουν την εστία του Κουρτουά. Σε μία αντεπίθεση λοιπόν ο Φεγκουλί ανατράπηκε από τον Βερτόνχεν μέσα στη περιοχή και ανέλαβε ο ίδιος το πέναλντι και ευστόχησε στο 24ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Βέλγιο κυριάρχησε πλήρως και δημιούργησε ευκαιρίες, και τελικά με την κεφαλιά του Φελαινί στο 70' και το σουτ του Μέρτενς στο 80' έκανε την ανατροπή. Η Αλγερία είχε μόλις 3 τελικές στο ματς και 1 μόνο στην εστία( το γκολ του Φεγκουλί στο πέναλντι του 24') και προσπάθησε μόνο να διατηρήσει το 0-1, όμως δεν τα κατάφερε, και έτσι οι Βέλγοι πήραν μία δικαιότατη νίκη.