Σάββατο 11 Οκτωβρίου 2014

Ισοπαλία για την Εθνική στη Φινλανδία

Αν και προηγήθηκε με υπέροχο γκολ του Καρέλη, η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να κερδίσει την Φινλανδία και έμεινε στο 1-1.

Φινλανδία και Ελλάδα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις καθώς έμειναν στο 1-1, για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων για την πρόκριση στο Euro 2016. Αν και η Εθνική μπήκε με στόχο τη νίκη στο Ελσίνκι, τελικά αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας. Ο Κλαούντιο Ρανιέρι επιφύλαξε εκπλήξεις στον καταρτισμό της ενδεκάδας και μια από αυτές, ο Νίκος Καρέλης, έδωσε στην Εθνική το προβάδισμα με 0-1 με έξοχο σουτ στο 24ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μπήκε παθητικά στο παιχνίδι και μόλις στο 55' ισοφαρίστηκε σε 1-1 με σκόρερ τον Χούρμε μετά από έξοχη συνεργασία των Φινλανδών, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το κενό στην ελληνική άμυνα. Μετά την ισοφάριση και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ και έτσι το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.