Τρίτη 14 Ιουνίου 2016

Ισοπαλία στην κορυφή, νίκη τιμής για Ουρουγουάη. (Vid)

Διαχείριση δυνάμεων από Μεξικό και Βενεζουέλα για την επόμενη φάση του Copa America, ενώ από την άλλη η Ουρουγουάη κέρδισε με 3-0 την Τζαμάικα για την τιμή της.

Για την τιμή των όπλων έπαιξε η Ουρουγουάη απέναντι στην Τζαμάικα και κατάφερε να την κερδίσει με 3-0 αφήνοντας τους τελευταίους με μηδέν βαθμούς στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ για την Ουρουγουάη άνοιξε ο Ερνάντεζ στο 21', γκολ το οποίο έκρινε και το αποτέλεσμα του πρώτο ημιχρόνου. Το 2-0 πέτυχε ο Γουότσον με αυτογκόλ στο 67' και στο 89' ο Κορούγιο έγραψε το τελικό 3-0.

Το Μεξικό από την άλλη δεν έκανε ιδιαίτερη προσπάθεια απέναντι στην Βενεζουέλα για να πάρει την πρόκριση, καθώς και με ισοπαλία θα βρισκόταν στην πρώτη θέση. Το σκορ άνοιξε ο Βελάσκεζ στο 10ο λεπτό για την Βενεζουέλα με το Μεξικό να απαντάει στο 80' με το γκολ του Κορόνα για το τελικό 1-1.