powered by Agones.gr - livescore

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2014

Και πάλι "πράσινο" το ντέρμπι

Μία ακόμα νίκη πήρε ο Παναθηναικός απέναντι στον "αιώνιο" αντίπαλο του για την Ευρωλίγκα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα αλλα ο Παναθηναικός ήταν αυτός που χαμογέλασε τελευταίος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλές υποσχέσεις καθώς η πρώτη περίοδος τελείωσε 19-18. Στην συνέχεια οι επιθέσεις δεν ήταν το ίδιο παραγωγικές αλλα ο Παναθηναικός είχε το προβάδισμα και με πρωταγωνιστή τον Ούκιτς το ημίχρονο τελείωσε 35-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβηκε και πέτυχε γρήγορα καλάθια με Λοτζέσκι και Ντάνστον όμως τα τρίποντα των Μπράμο και Φώτση κράτησαν τον Παναθηναικό κοντά στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 55-59, 4:26 πριν το τέλος. Ο Λάσμε και ο Ούκιτς ισοφάρισαν για τον Παναθηναικό αλλα ο Ντάνστον έδωσε και πάλι προβάδισμα στους ερυθρόλευκους. Ο Λάσμε με βολές διαμόρφωσε το τελικό 66-62. Πρωταγωνιστές για τον Παναθηναικό ήταν οι Λάσμε και Ούκιτς ενώ για τον Ολυμπιακό ο Στράτος Περπέρογλου.