Κυριακή 29 Ιουνίου 2014

Η Ολλανδία στους 8 με επική ανατροπή, γιατί μπορεί!

Επική ανατροπή της Ολλανδίας που ως το 87΄έχανε με 0-1 όμως με τα γκολ των Σνάιντερ στο 88' και Χούντελααρ με πέναλντι στο 94' νίκησε με 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Μεξικανοί ήταν ανώτεροι όμως με μία μονάχα σπουδαία ευκαιρία με τον Ντο Σάντος, με τους Ολλανδούς να διαμαρτύρονται δίκαια για ένα καθαρό πέναλτι πάνω στο Ρόμπεν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου που δεν δόθηκε. Στο δεύτερο μέρος το Μεξικό προηγήθηκε με σουτ του Ντο Σάντος στο 47', όμως στη συνέχεια κλείστηκε πολύ και υπήρξε ένας μονόλογος των Ολλανδών, που ήταν πολύ ανώτεροι.

Ο Ντε Φράις είχε δοκάρι και ο Οτσόα σταματούσε όλα τα σουτ των Οράνιε, όπως και το πλασέ του Ρομπέν εξ επαφής. Τελικά οι Ολλανδοί δικαιώθηκαν με το σουτ-γκολ του Σνάιντερ στο 88', και μάλιστα κέρδισαν και πέναλτι με το Ρόμπεν στο 93', όπου το μετέτρεψε σε γκολ ο Χούντελααρ στο 94'. Έτσι οι Οράνιε πέρασαν στους 8 με επική ανατροπή και αντίπαλος τους θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Κόστα Ρίκα-Ελλάδα.