Κυριακή 15 Ιουνίου 2014

Έκανε την ευχάριστη έκπληξη η Κόστα Ρίκα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζόελ Κάμπελ η Κόστα Ρίκα νίκησε με 3-1 την Ουρουγουάη.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν κλειστό με αργό τέμπο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ μόνο με στημένες φάσεις. Σε μία από αυτές ο αρχηγός της Ουρουγουάης, ο Λουγκάνο ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, με τον Έντινσον Καβάνι να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 24ο λεπτό και να κάνει το 1-0. Έτσι έληξε και το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι Κοσταρικανοί μπήκαν δυνατά και οι παίκτες της Ουρουγούαης φάνηκαν να επαναπαύονται στο 1-0, και έτσι ήρθε το 1-1 με τον Κάμπελ στο 54'. Στο 57΄ ο Ντουάρτε με κεφαλιά έκανε το 1-2, όμως το γκολ μέτρησε λανθασμένα, καθώς ο Ντουάρτε ήταν οφ σάιντ.

Η Ουρουγουάη προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν έκανε σημαντικές ευκαιρίες, και στο 86 ο Κάμπελ με μαγική κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Ουρένια που με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το τελικό 1-3. Έτσι η Κόστα Ρίκα πέτυχε τη πρώτη σημαντική έκπληξη του Μουντιάλ.