Δευτέρα 16 Ιουνίου 2014

Το πρώτο βήμα και η Γαλλία.

Η Γαλλία διέλυσε την Ονδούρα με 3-0, με τον Μπενζεμά να την παίρνει στις πλάτες του μετά την απουσία του Ριμπερί.

Η Γαλλία φάνηκε απειλητική από την αρχή με τον Βαλμπουενά και τον Μπενζεμά να είναι αυτοί που ξεχωρίζουν στο παιχνίδι. Η Ονδούρα έδειχνε αρχικά να αντέχει στην πίεση, αλλά στο 43' ήρθε το πέναλτι από τον Παλάσιος, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, για να φέρει την Ονδούρα σε ακόμα πιο δύσκολη θέση.

Ο Καρίμ Μπενζεμά δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα και έγραψε το 1-0 για τους Γάλλους. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα για τους «τρικολόρ» ήταν ακόμα πιο εύκολα και πολύ γρήγορα, μόλις μέσα σε 3 λεπτά, πήραν αέρα 2 δύο τερμάτων. Στο δεύτερο γκολ της Γαλλία χρησιμοποιήθηκε και το σύστημα «Goal Line Technology» για να παρθεί η απόφαση από τον διαιτητή και όντως ήταν διαφωτιστικό.

Το 3-0 έγραψε και πάλι ο Μπενζεμά με ένα πολύ όμορφο σουτ από μια δύσκολη θέση, αφήνοντας έτσι την Ονδούρα με μια πικρή γεύση από αυτό το πρώτο παιχνίδι. Η Γαλλία έδειξε καλό χαρακτήρα και το πιο πιθανό είναι να πάρει με άνεση την πρωτιά στον όμιλο.