Δευτέρα 16 Ιουνίου 2014

Σάρωσε η Γερμανία

Σαν σε προπόνηση, η Γερμανία συνέτριψε την Πορτογαλία με 4-0 και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο Μουντιάλ.

Όλα πήγαν ιδανικά για την ομάδα του Γιόακιμ Λεβ, που ξεκίνησε με γκολ στο 12’ όταν ο Μίλερ ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» έπειτα από αυστηρή υπόδειξη του Μάζιτς σε τράβηγμα του Περέιρα. Στη συνέχεια ο Χούμελς έπιασε στον ύπνο την άμυνα των Πορτογάλων και με κεφαλιά στο 32’ έκανε το 2-0. Ο Πέπε είδε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 37’ για μια ανόητη αψιμαχία με τον Μίλερ και λίγο πριν το ημίχρονο ο Μίλερ έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του. Το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο επιθετικός της Μπάγερν δεν σταμάτησε και με ένα σπρώξιμο της μπάλας στο 78’ έκλεισε με χατ-τρικ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Χέβεντες, Χούμελς (73' Μουστάφι), Μερτεζάκερ, Μπόατενγκ, Λαμ, Κεντίρα, Γκέτσε, Εζίλ (62’ Σίρλε), Κρόος, Μίλερ (82' Ποντόλσκι)

Πορτογαλία (Πάουλο Μπέντο): Ρουί Πατρίσιο, Κοεντράο (65’ Αλμέιδα), Μπρούνο Άλβες, Πέπε, Περέιρα, Βελόσο (46’ Κόστα), Μεϊρέλες, Μουτίνιο, Νάνι, Ρονάλντο, Αλμέιδα (28’ Έντερ)