Παρασκευή 12 Σεπτεμβρίου 2014

Σαν σε προπόνηση!

Σε ρυθμούς προπόνησης η ΗΠΑ καθάρισε άλλο ένα παιχνίδι με 96-68 απέναντι στην Λιθουανία και πλέον περιμένει μια εκ των Σερβία-Γαλλία στον μεγάλο τελικό της Μαδρίτης.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε να φύγει στο σκορ από την αρχή η Αμερική που κοντραρίστηκε από τους Λιθουανούς, ειδικά στην πρώτη περίοδο, αλλά βρήκε τα πατήματα της και αναστάτωσε τους Αμερικάνους.

Χωρίς τον Χάρντεν στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ο 25χρονος ήταν αρνητικός με 0/3 σουτ και στην άμυνα μάρκαρε με τα μάτια. Όμως, μια περίοδος έφτανε στον αστέρα των Ρόκετς για να κάνει την διαφορά, φορτώνοντας με 16 πόντους το αντίπαλο καλάθι με 6/8 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-35, 76-49, 96-68

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 13 (3), Τόμπσον 16 (2), Ρόουζ 4, Φαρίντ 9, Γκέι 3 (7ρ.), ΝτεΡόζαν, Ερβινγκ 18 (2), Πλάμλι 2, Κάζινς 7, Χάρντεν 16 (2), Ντέιβις 8, Ντράμοντ.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 10 (1), Γιουσκεβίτσιους 12 (10/10β.), Κουζμίνσκας 15 (6/9σ., 9ρ.), Ντ. Λαβρίνοβιτς 9 (1), Ματσιούλις 2, Σεϊμπούτις 3, Γιασάιτις, Μοτιεγιούνας 2, Κ. Λαβρίνοβιτς, Γιανκούνας, Βαλαντσιούνας 15 (11/13β., 7ρ.), Βασιλιάουσκας.