Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015

Άνετη πρόκριση στον τελικό για Μπαρτσελόνα!

Με συνολικό σκορ 6-2, η Μπαρτσελόνα σκότωσε την Βιγιαρεάλ και πέρασε στον τελικό του Copa del Rey και περιμένει μια από τις Εσπανιόλ και Μπιλμπάο που αγωνίζονται αυτή την στιγμή.

Με το δεξί μπήκε η Μπαρτσελόνα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Νεϊμάρ να σκοράρει μετά από εξαιρετική πάσα του Μέσι στην πλάτη της άμυνας στο 3ο λεπτό. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 39' με τον Ντος Σάντος κάνοντας το 1-1 και δίνοντας ελπίδα τουλάχιστον για παράταση στην Βιγιαρεάλ.

Τα «κίτρινα υποβρύχια» έκαναν μια μεγάλη προσπάθεια για να γίνει το 2-1, αλλά η δίκαιη αποβολή του Πίνα στο 65' έδωσε την χαριστική βολή στην Βιγιαρεάλ, που έχασε στην κυριολεξία την μπάλα. Με πέρασμα και του τερματοφύλακα έκανε το 1-2 ο Σουάρες στο 73' και με κεφαλιά του ο Νεϊμάρ έγραψε το τελικό 1-3.

Το δολοφονικό τάκλιν του Πίνα δεν δημιούργησε προβλήματα στον Νεϊμάρ, αλλά η Μπάρτσα έφυγε με την απώλεια του Μπουσκέτς, ο οποίος τραυματίστηκε άσχημα και πέρασε έξω στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης.