Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

Νικήτρια στο ντέρμπι η Γιουνάιτεντ!

Σπουδαία νίκη με 1-2 πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Άνφιλντ απέναντι στη Λίβερπουλ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάτα.
Με κορυφαίο τον Χουάν Μάτα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 1-2 την Λίβερπουλ μέσα στο Άνφιλντ και πραγματοποίησε αποφασιστικό βήμα για την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λίγκ της επόμενης περιόδου.

Ανώτερη ήταν στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Λουίς φαν Χάαλ και άνοιξε το σκορ στο 14', όταν από την πάσα του Ερέρα ο Μάτα νίκησε τον Μινιολέ σε τετ-α-τετ και έγραψε το 0-1. Η Λίβερπουλ έχασε μία μεγάλη στο πρώτο ημίχρονο με το σουτ του Άνταμ Λαλάνα να περνά ξυστά από το δοκάρι του Ντε Χεα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τζέραρντ αποβλήθηκε μόλις 41'' από την είσοδό του λόγω χτυπήματος εκτός φάσης στον Ερέρα. Στο 59' η Γιουνάιτεντ φάνηκε να καθαρίζει το ματς αφού ο Μάτα και πάλι έγραψε το 0-2 με φοβερό γυριστό σουτ.

Παρ' όλα αυτά το ματς δεν είχε τελειώσει αφού η Λίβερπουλ κατάφερε να μειώσει με τον Ντάνιελ Στάριτζ στο 69' και ξανά μπήκε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Τελικά όμως η ομάδα του Ρότζερς δεν κατάφερε να απειλήσει τη Γιουνάιτεντ, η οποία λίγο έλειψε να κάνει το 1-3, αλλά ο Ρούνει έχασε πέναλτι στο 93'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:
Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Μπρομ 3-0 (27' Μπονί, 40' Φερνάντο, 77' Νταβίντ Σίλβα)
Άστον Βίλα - Σουόνσι 0-1 (87' Γκομίς)
Νιούκαστλ - Άρσεναλ 1-2 (48' Μουσά Σισοκό / 24' και 28' Ζιρού)
Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 2-0 (37' Λονγκ, 58' αυτ. Σάκελ)
Στόουκ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (14' Ντιούφ / 41' πέν. Μάρεϊ, 45'+2 Ζαά)
Τότεναμ - Λέστερ 4-3 (6', 13', 64' Κέιν, 85' Σλουπ / 38', 50' Μόργκαν, 93' Νάτζεντ)
Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 1-0 (88' Ντιαφρά Σακό)
Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (69' Στάριτζ / 14' και 59' Μάτα)
Χαλ - Τσέλσι 2-3 (26' Ελ Μοχαμαντί, 28' Ερνάντες / 2' Αζάρ, 9' Κόστα, 77' Ρεμί)
ΚΠΡ - Έβερτον 1-2 (65' Εντουάρντο Βάργκας / 18' Κόουλμαν, 77' Λένον)