Κυριακή 12 Ιουνίου 2016

Τα έκανε μούσκεμα η Αγγλία

Αν και έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες, η Αγγλία λύγισε σε άλλη μια πρεμιέρα Euro και ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τη Ρωσία.
Αν και έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, έχασε πολλές ευκαιρίες μεταξύ των οποίων και δοκάρι με τον αρχηγό της Γουέιν Ρούνει και κρατούσε τη νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις, η Αγγλία δεν κατάφερε να κερδίσει τη Ρωσία και συνεχίστηκε η αρνητική παράδοση που την θέλει να μην κερδίζει ποτέ σε πρεμιέρες Euro.

Οι Άγγλοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν σε πολλές περιπτώσεις να καθαρίσουν το παιχνίδι. Τελικά προηγήθηκαν στο 73' με μαγική εκτέλεση φάουλ του Ντάιερ.

Οι Ρώσοι ήταν μαχητικοί σε όλο το παιχνίδι, έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, δεν τα παράτησαν ποτέ και δικαιώθηκαν στις καθυστερήσεις όταν μετά από μπαλιά του Σενίκοφ, ο αρχηγός Βασίλι Μπερεζούτσκι ισοφάρισε με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά γράφοντας το τελικό 1-1 αναμέσα σε Αγγλία και Ρωσία.