Σάββατο 11 Ιουνίου 2016

Νίκη στο ντεμπούτο η Ουαλία

Νίκη με 2-1 επί της Σλοβακίας πέτυχε στο ντεμπούτο της σε Euro η Ουαλία!

Στο ντεμπούτο της σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, η Ουαλία επικράτησε 2-1 της Σλοβακίας με γκολ των Μπέιλ και Ρόμπσον Κανού. Η Σλοβακία είχε καταφέρει να ισοφαρίσει με τέρμα του Ντούντα, έπειτα από κούρσα και ασίστ του Μακ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ρυθμός δεν ήταν πολύ υψηλός και η Ουαλία, που προηγήθηκε με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέιλ στο 10', μπόρεσε να ελέγξει το παιχνίδι και να μην απειληθεί ιδιαίτερα από τους Σλοβάκους.

Στην επανάληψη, οι Σλοβάκοι ανέβασαν στροφές και έχασαν ευκαιρίες. Ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ Ρόμπερτ Μακ ήταν πολύ δραστήριος και από δική του ενέργεια και ασίστ ήρθε η ισοφάριση με τον Ντούντα στο 61'.

Οι Ουαλοί ήταν όμως καλύτεροι και η χρυσή αλλαγή του Κόλμαν, ο Ρόμπσον Κανού τους λύτρωσε με γκολ στο 81', μετά από ενέργεια του Ράμσει.