Πέμπτη 9 Ιανουαρίου 2014

Συντριβή στο Μιλάνο

Στο Μιλάνο τελείωσε το αήττητο σερί του Ολυμπιακού στην Ευρώπη και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο. Ο πρωταθλητής Ευρώπης εμφανίστηκε εντελώς διαφορετικός απο το παιχνίδι με την Φενέρ, χωρίς ενέργεια και γνώρισε την συντριβή με 81-51.

To παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο με τον Ολυμπιακό μάλιστα να βρίσκεται μπροστά με 16-21. Στην δεύτερη περίοδο ο Λάνγκφορντ πέτυχε ένα γρήγορο τρίποντο και κάπου εκεί ξεκίνησε η κατάρρευση του Ολυμπιακού με το ημίχρονο να τελειώνει με τους Ιταλούς να προηγούνται με 7 πόντους (39-32). Τα χειρότερα όμως δεν είχαν έρθει για τον Ολυμπιακό οπου κυριολεκτικά εξαφανίστηκε απο το παρκέ στην τρίτη περίοδο που τελείωσε με επιμέρους σκορ 24-8 για την Αρμάνι που καθάρισε το ματς.

Ο αγωνιστικός κατήφορος δεν είχε τέλος και συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφερε να σταματήσει τον ξέφρενο ρυθμό της Αρμάνι η οποία με άμυνα απο ατσάλι και μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα εκτόξευσε την διαφορά στους 30 (!) πόντους.

Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν ο διαστημικός Λάνγκφορντ που πέτυχε 29 πόντους, ο Ντάνιελ Χάκετ με 17 και ο Γκάνι Λαουάλ με 10 πόντους και 5 κοψίματα. Απο το ναυάγιο του Ολυμπιακού ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Πρίντεζης καθώς ήταν ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων.