Τρίτη 25 Μαρτίου 2014

Θύμισε Clasico.

Το παιχνίδι της Αλμερία με την Σοσιεδάδ έμοιαζε αρκετά σε αυτό της Ρεάλ με την Μπαρσελόνα, καθώς η νικήτρια ομάδα έφυγε από το γήπεδο με δύο πέναλτι υπέρ της, ενώ η ηττημένη με ένα.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν μοιάζει μόνο στα πέναλτι, αλλά και στο σκορ. Η Αλμερία επιβλήθηκε με 4-3 της Σοσιεδάδ με δύο πέναλτι υπέρ της, όμως λίγο έλειψε να το χάσει, μιας που πέτυχε το τελευταίο γκολ στις καθυστερήσεις.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Κάρλος Βέλα με πέναλτι στο 21', αλλά η απάντηση ήρθε 8 λεπτά αργότερα από τον Ντίαζ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σοσιεδάδ μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ με τον Αγκιρέτσε στο 58'. Από το 66' μέχρι το 70' όμως, η Αλμερία με 2 πέναλτι του Βέρζα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της.

Στην ισοφάριση έφτασε λίγο πριν το τέλος η Σοσιεδάδ, αλλά το γκολ του Μπεργάρα στο 85' δεν ήταν αρκετό για να δώσει τον βαθμό. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Χαλόβα, χάρισε την νίκη στην Αλμερία με 4-3.