Κυριακή 13 Απριλίου 2014

Αυτή η Λίβερπουλ μπορεί

Τροχός είναι και γυρίζει λένε και στην περίπτωση της Λίβερπουλ άργησε 24 χρόνια,όμως πλέον η ομάδα του Μπρέντναν Ρότζερς είναι το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο μετά τη μεγάλη νίκη κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι καθώς με 4 νίκες στα επόμενα 4 παιχνίδια στέφεται πρωταθλήτρια για 19η φορά στην ιστορία της

Σε ένα ματς ιδιαίτερα φορτισμένο λόγω της μαύρης επετείου του Χέιζελ οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό όταν ο πολύ φορμαρισμένος Στέρλινγκ άδειασε Κομπανί και Χαρτ με ωραίες προσποιήσεις και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.H Λίβερπουλ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 15' έχασε καλή ευκαιρία με τον Στάριτζ ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Γιάγια Τουρέ αποχώρησε τραυματίας και στη θέση του μπήκε ο Γκαρθία.Στο 26' ο Χαρτ έβγαλε εντυπωσιακά κεφαλιά του Τζέραρντ εξ επαφής και από το κόρνερ ήρθε το 2-0 ύστερα από γυριστή κεφαλιά του Μάρτιν Σκρτελ που πέτυχε ένα ακόμη πολύ σημαντικό γκολ φέτος.Μετά το 2-0 η Σίτι πήρε την κατοχή και πίεσε αρκετά και στο 44' Στέρλινγκ και Τζόνσον έσωσαν πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Κομπανί και 1 λεπτό αργότερα ο Μινιολέ είπε όχι σε σουτ του Φερναντίνιο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Σίτι να μπαίνει δυνατά και να μειώνει στο 57' με τον Σίλβα ύστερα από συνεργασία με τον Μίλνερ που είχε περάσει στο παιχνίδι 7 λεπτά πριν στη θέση του Νάβας.Οι γηπεδούχοι τα είχαν χαμένα και οι ''Πολίτες'' δεν το άφησαν να περάσει έτσι ισοφαρίζοντας σε 2-2 με αυτογκόλ του Τζόνσον που έβαλε την κόντρα σε σουτ του Σίλβα ο οποίος ήταν ο καλύτερος παίκτης της Σιτι.Το μομέντουμ έδειχνε Σίτι,η ομάδα του Πελεγκρίνι έκανε ευκαιρίες όπως αυτή με τον Σίλβα και πάλι που δε βρήκε καλά τη μπάλα σε κοντινή προβολή στο 75' και έτσι ήρθε η τιμωρία 3 λεπτά μετά με σουτάρα του Κουτίνιο στην αριστερή γωνία του Χαρτ να κάνει το 3-2.

Μέχρι το τέλος η Σίτι προσπάθησε να πιέσει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν η αποβολή του Χέντερσον στο 93 για δυνατό μαρκάρισμα με τις τάπες στο Νασρί ενώ στο τέλος φάνηκε να κάνει χέρι στην περιοχή ο Σκρτελ σε μια φάση που μάλλον αδικήθηκε η Σίτι.Στα στιγμιότυπα του αγώνα σίγουρα το κλάμα και το πάθος του Τζέραρντ μετά το τέλος του μάτς που δείχνει πόσο θέλει και πιστεύει σε αυτό τον τίτλο.