Πέμπτη 8 Μαΐου 2014

Τζέκο και έφυγαν για πρωτάθλημα!

Με τον Βόσνιο επιθετικό να είναι σε άριστη κατάσταση, αφού πέτυχε άλλα δύο γκολ απόψε απέναντι στην Άστον Βίλα (4-0), η Μάντσεστερ Σίτι αγκαλιάζει το πρωτάθλημα.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Βόσνιο φορ, ο οποίος έβαλε μπροστά την ομάδα του με δύο δικά του τέρματα και της έδωσε ώθηση για την εμφατική νίκη με 4-0 απέναντι στην Άστον Βίλα, βάζοντας τέλος στα όνειρα της Λίβερπουλ για πρωτάθλημα.

Εκμεταλλευόμενη άλλη μια γκέλα της Λίβερπουλ, η Μάντσεστερ Σίτι καθάρισε το θέμα πρωτάθλημα, έχοντας πλέον το περιθώριο να χάσει και βαθμούς στην επόμενη αγωνιστική που μένει και ο μόνος τρόπος να χάσει αυτό το τρόπαιο είναι να αυτοκτονήσει.

Το σκορ άνοιξε στο 64' ο Έντιν Τζέκο και ο ίδιος 8 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα δικά του δίνοντας άλλον αέρα στους «Πολίτες». Στον πίνακα των σκόρερ ήρθε να προστεθεί ο Γιόβετιτς στο 89' ενώ ο Τουρέ έγραψε το τελικό 4-0 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.