Δευτέρα 23 Ιουνίου 2014

Άνετη επικράτηση για την Αλγερία

Πολύ καλή εμφάνιση από την Αλγερία, η οποία κέρδισε την Νότια Κορέα με 2-4 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους 16.

Σε ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό, η Αλγερία μπήκε από δυνατά νωρίς και πήρε εύκολη νίκη απέναντι στη Νότια Κορέα με 2-4. Οι Αλγερινοί, μάλιστα, κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ του Σλιμανί στο 26, του Χαλίσε στο 28 και του Ντζαμπού στο 38.

Αν και το παιχνίδι είχε ήδη δυσκολέψει, η Κορέα αρχικά έδειξε διατεθειμένη να επιστρέψει και μείωσε μόλις στο 50 με συρτό σουτ το Σον. Όμως δώδεκα λεπτά μετά, η Αλγερία σκόραρε και πάλι με τον Μπραχίμι στο 62. Η Ν. Κορέα μείωσε και πάλι στο 72 με το γκολ του Κου, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-4.

Με τη νίκη αυτή, η Αλγερία πέρασε στη δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από το Βέλγιο και πλέον βρίσκεται σε τροχιά πρόκρισης, αφού την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται ένα βαθμό απέναντι στη Ρωσία. Αντίθετα η Νότια Κορέα είναι σε δύσκολη θέση αφού θα πρέπει να νικήσει το Βέλγιο για να ελπίζει σε πρόκριση.