powered by Agones.gr - livescore

Τρίτη 24 Φεβρουαρίου 2015

Νίκη για ΑΕΚ στο ντέρμπι κορυφής

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 την Παναχαϊκή στο ΟΑΚΑ και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τη δεύτερη θέση του Νοτίου ομίλου της Football League.

Στο ντέρμπι κορυφής της Football League η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 της Παναχαϊκής στο Ολυμπιακό Στάδιο και διεύρυνε τη διαφορά της από αυτήν στους 9 βαθμούς, εδραιώνοντας έτσι την απόλυτη κυριαρχία της στο Νότιο όμιλο του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, είχε τον γενικότερο έλεγχο του παιχνιδιού και ευτύχησε να προηγηθεί στο 35ο λεπτό με το γκολ του του Βαγγέλη Πλατέλλα, που ήταν και ο κορυφαίος του γηπέδου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι από την Παναχαϊκή, έχασαν αρκετές ευκαιρίες και μάλιστα είχαν δοκάρι μετά από κεφαλιά του Γιόχανσον στο 56'.

Τελικά στο 86ο λεπτό, ο Πέτρος Μάνταλος διαμόρφωσε το 2-0, αφού υποδέχθηκε την πάσα του Ανάκογλου και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της Παναχαϊκής. Η Παναχαϊκή, κατάφερε και μείωσε στο 92' με τον Κυβελίδη με το 2-1 να είναι το τελικό σκορ.