Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

Ζωντανή η Άρσεναλ!

Καθόλου επηρεασμένη από την ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ η Άρσεναλ, επικράτησε της Έβερτον με 2-0 και έπιασε την τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Μετά την ήττα στο Τσάμπιονς Λίγκ από τη Μονακό, η Άρσεναλ παρουσιάστηκε σοβαρή και νίκησε την Έβερτον με 2-0. Παρόλο που δυσκολεύτηκε, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ επιβλήθηκε της Έβερτον, ανέβηκε στην τρίτη θέση και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι για μια θέση στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Μετά από ένα αγχωτικό ξεκίνημα για την Άρσεναλ, ο Ολιβιέ Ζιρού ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους «κανονιέρηδες» λίγο πριν το ημίχρονο, στο 39ο λεπτό με σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή μετά από κόρνερ του Μεσούτ Εζίλ.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού η Έβερτον έχασε κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με την Οσπίνα να κάνει κάποιες πολύ σημαντικές αποκρούσεις. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 89' ο Τόμας Ροσίτσκι και σφράγισε την νίκη που επανέφερε την Άρσεναλ στην τρίτη θέση και σε τροχιά Τσάμπιονς Λίγκ.