Κυριακή 29 Μαΐου 2016

Τους κάνει πλάκα ο Καρέλης!

Άλλη μια επική εμφάνιση Καρέλη στο Βέλγιο, αφού πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε τη Γκένκ στο Europa League.
Συνεχίζει να κάνει πάρτι στο Βέλγιο ο Νίκος Καρέλης. Ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε χατ-τρικ στην νίκη της ομάδας του απέναντι στη Σαρλερουά με 5-1 και έτσι η Γκένκ εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Europa League της επόμενης περιόδου.

Το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει 2-0 υπέρ της Σαρλερουά και έτσι, το έργο της Γκένκ ήταν δύσκολο εξ αρχής. Η ομάδα του Καρέλη μπήκε δυνατά όμως και άνοιξε το σκορ με τον ίδιο τον Έλληνα επιθετικό με χτύπημα πέναλτι στο 17' και με τον Σαμάτα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του δέκα λεπτά μετά.

Η Σαρλερουά επανήλθε μειώνοντας με τον Περμπέ στο 40', όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γουόλς έκανε το 3-1. Ο θρίαμβος της Γκένκ ολοκληρώθηκε με άλλα δυο γκολ από τον Καρέλη στο 56' και στο 71' και έτσι η Βελγική ομάδα κλείδωσε το εισιτήριο για το Europa League της επόμενης σεζόν.