Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014

Πλήρωσε τα λάθη του ο Παναθηναϊκός

Πλήρωσε τα λάθη του ο Παναθηναϊκός ο οποίος ηττήθηκε με 56-63 από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ και πλέον θα παλέψει μαζί με τον Ολυμπιακό και την Αρμάνι Μιλάνο για την δεύτερη προνομιούχο θέση.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ δυνατά και με τρομερά ποσοστά ευστοχίας έκαναν το 4-15 σε 5 λεπτά αγώνα. Οι πράσινοι απάντησαν με συνεχόμενα τρίποντα και η πρώτη περίοδος τελείωσε 23-24. Η Μπαρτσελόνα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και με τον Παπανικολάου να είναι σε μεγάλη μέρα πήρε μια διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο με 32-44. Η άμυνα του Παναθηναϊκού έσφιξε στο 3ο δεκάλεπτο όμως στην επίθεση είχε πολλά προβλήματα ενώ έκανε και πολλά λάθη (20 σύνολο). Ένα τρίποντο του Διαμαντίδη στο τέλος της 3ης περιόδου έδωσε και πάλι ελπίδες στον Παναθηναικό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η εξαιρετική άμυνα τα συνεχόμενα λάθη όμως στέρησαν από τον Παναθηναικό την νίκη. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ναβάρο τελείωσε τον αγώνα με μόλις 1 πόντο, σε μεγάλη μέρα όμως ήταν ο Χουέρτας που πέτυχε 17 πόντους.

Σχόλιο: Πιάσαμε το under μιας που στο παιχνίδι μπήκαν μόλις 119 πόντοι ενώ το όριο ήταν 143,5