Τετάρτη 2 Απριλίου 2014

Έμεινε ζωντανός ο ΠΑΟΚ

Αν και για περίπου μία ώρα ήταν με 10 παίκτες,ο ΠΑΟΚ κράτησε το 2-1 και έχει πολλές ελπίδες για την ρεβάνς

O Oλυμπιακός επικράτησε με 2-1 και πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης,με την ρεβάνς της Τούμπας την Μ.Τετάρτη να αναμένεται συναρπαστική.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και μόλις στο 11' βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 του δικεφάλου.Στο 8' αρχικά,ο Φουστέρ έκανε τη σέντρα και ο Τσόρι με προβολή έκανε το 1-0 ενώ 3 λεπτά μετά και ενώ η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν υπήρχε στο γήπεδο,ο Σαλίνο έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή,την έδωσε στον Φουστέρ που έκανε το 2-0.Κάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε,με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να είναι ακίνδυνος μέχρι το 31' όταν ύστερα από σέντρα του Λίνο και πλάσε στην κίνηση του Αθανασιάδη,έκανε το 2-1 στη μοναδική του ουσιαστικά ευκαιρία στο ματς.Κάπου εκεί έγινε μια αναμπουμπούλα με τον Φουστέρ να σπρώχνει τον Κλάους που πήγαινε στη σέντρα και ο Στοχ τον Βαλντέζ,ο κύριος Καλογερόπουλος όμως τιμώρησε με κόκκινη κάρτα μόνο τον Στοχ και στον Φουστέρ για την ίδια παράβαση έδωσε κίτρινη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πίεσε με αποκορύφωμα την ευκαιρία του Μαρκάνο στο 59' όταν σε κενή εστία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.Σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε ο Γλύκος αντέδρασε σωστά κρατώντας το 2-1 και παράλληλα τον ΠΑΟΚ γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης.