powered by Agones.gr - livescore

Τρίτη 24 Ιουνίου 2014

Viva Mexico!

To Μεξικό χρειαζόταν τουλάχιστον την ισοπαλία για να περάσει στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Με 3 γκολ σε δέκα λεπτά όμως διέλυσε με 3-1 την Κροατία και πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση οπου θα αντιμετωπίσει την πανίσχυρη Ολλανδία.

Η ομάδα του Μιγκέλ Ερέρα εφάρμοσε το πλάνο του έμπειρου τεχνικού. Προσεκτική και σφιχτή άμυνα, αντεπιθέσεις και… υπομονή. Ήξερε ο Ερέρα πως οι Κροάτες κάποια στιγμή θα ρίσκαραν, οι χώροι θα έμαναν ανοιχτοί και το γκολ θα ερχόταν. Όπως κι έγινε.

Τελικά από το 72' μέχρι το 82' το Μεξικό βρήκε τρία γκολ... Αρχικά ο αρχηγός Ράφα Μάρκεζ με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ερέρα νίκησε τον Πλετίκοστα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο αρχηγός Γουαρδάδο με αριστερό πλασέ «καθάρισε» το ματς και την υπόθεση πρόκριση.

Οι Κροάτες δεν τα παράτησαν και στο 87' κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ, με τον τον Πέρισιτς, ο οποίος από κοντά έκανε το τελικό 3-1.