Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014

Ποια Ζενίτ;

Σχεδόν προκρίθηκε ο «Λέβα» και η παρέα του, με τον Πολωνό να είναι ο πρωταγωνιστής της νίκη με 2-4 μέσα στην Ρωσία.

Άξιζε η θυσία στο πρωτάθλημα, καθώς η Ντόρτμουντ επικράτησε της Ζενίτ με 2-4 και πλέον την περιμένει στο «σπίτι» της για την ρεβάνς που το αποτέλεσμα της ίσως είναι γνωστό από τώρα.

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τους γηπεδούχους που από το 5ο λεπτό έχαναν ήδη 0-2. Στο 4' ο Μικιταριάν ήταν αυτός που έκανε το 0-1 και 1 λεπτό αργότερα, ο Ρόις από την πάσα του Αρμένιου έκανε το 0-2.

Μόλις η Ζενίτ έκανε να ξυπνήσει η Ντόρτμουν ήταν εκεί για να της υπενθυμίσει ότι δεν θα περάσει. Η Ζενίτ θέλησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τα κατάφερε με το γκολ του Σατόφ στο 57' αλλά 4 λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι, που δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο παιχνίδι, ανέλαβε δράση απαντώντας «ΟΧΙ» στην Ζενίτ που έψαχνε κάποιες ελπίδες.

Το ίδιο σκηνικό και στο 69' όπου η Ζενίτ κέρδισε ένα πέναλτι, το οποίο δεν νομίζω πως ήταν και απολύτως σωστό, με τον Χουλκ να ευστοχεί και να κάνει το 2-3. Και πάλι εκεί ο Πολωνός που μέσα σε 2 λεπτά αυτή την φορά «λύγισε» την Ζενίτ.

Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για την Ζενίτ, που δείχνει να μην είναι σε θέση να προχωρήσει περαιτέρω.

Σχόλιο: Πολύ εύκολο σημείο με την Ντόρτμουντ να ανεβάζει τον ρυθμό της όταν πρέπει.